fizjoterapia
Informacje

Czym są i kiedy okazują się niezbędne – zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

Współczesny styl życia – mało ruchu i długie godziny spędzone przed komputerem, znacząco wpływają na pogorszenie się kondycji naszego kręgosłupa. Wszelkie dolegliwości bólowe mogą jednak zostać wyeliminowane przy pomocy odpowiednio dobranej rehabilitacji. Na czym polega terapia kręgosłupa? Kiedy okazuje się konieczna? O tym przeczytasz na osteomedic.com.pl i w dalszej części artykułu.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Jedną z głównych przyczyn uciążliwego bólu kręgosłupa jest siedzący tryb życia. Większość dnia, zarówno w pracy, jak i w domu spędzamy siedząc. Także poruszanie się na ogół odbywa się samochodem lub środkami komunikacji miejskiej. Przyczyną bólu może być także spanie w niewłaściwej pozycji lub na nieprawidłowo dobranym materacu. Niestety także pracownicy fizyczni często borykają się z bólami pleców, związanymi z nadmiernym przeciążeniem, które powoduje szybsze zużywanie się krążków międzykręgowych oraz kręgów.

Ból kręgosłupa to często złożony problem. Dlatego warto zadbać o podstawową higienę prócz odpowiedniego krzesła istotne jest to, by mieć świadomość jaki materac na ból kręgosłupa wybrać.

Na czym polegają zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup?

Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup mogą obejmować zarówno terapię zachowawczą, jak i pourazową czy pooperacyjną. Jedną z najczęściej stosowanych jest metoda manualna, która odznacza się szczególną skutecznością. Polega na stosowaniu odpowiedniego rodzaju nacisków i chwytów, pozwalających na odnalezienie nieprawidłowości. Wyróżnia się między innymi liczne rodzaje masażu, które należy dostosować do dysfunkcji kręgosłupa. Oprócz nich wykonuje się także manipulacje stawów, rozciągania oraz neuromobilizacje. Bardzo często fizjoterapeuci zalecają przy tym wykonywanie dodatkowych ćwiczeń w domu.

Popularną metodą jest także kinezyterapia, czyli ćwiczenia kręgosłupa. Tego rodzaju gimnastykę leczniczą dobiera specjalista, zgodnie z możliwościami ruchowymi i potrzebami pacjenta. Ćwiczenia te wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, łagodząc przy tym dolegliwości bólowe. Fizykoterapia natomiast wykorzystuje w terapii światło, prąd elektryczny lub prądy magnetyczne. Terapia sprawdza się szczególnie w chorobach zwyrodnieniowych.

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?

Z wizytą u fizjoterapeuty nie należy zwlekać do chwili, w której dolegliwości bólowe uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jak podkreślają specjaliści, współcześnie większość z nas narażona jest na pojawienie się problemów z kręgosłupem. Na rehabilitację możemy wybrać się także profilaktycznie, jeśli nasz styl życia sprzyja rozwinięciu się napięcia w przyszłości. Fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiedni rodzaj terapii i zabiegów, odpowiadających na nasze potrzeby. Kompleksowa oferta zabiegów rehabilitacyjnych dostępna jest w klinice OsteoMedic w Krakowie. Szczegóły: https://osteomedic.com.pl/oferta.